![]() A Mozaik a legnagyobb magyar tulajdonú tankönyvkiadó, amely szellemiségének, kiadványainak taneszközeinek, programjainak köszönhetően régóta meghatározó szereplője a hazai közoktatásnak.
A rendszerváltást követően az alkotóműhelyek számára is megnyíltak a lehetőségek. A Mozaik Kiadó 1990-es fennállása óta kiemelt figyelmet fordít a pedagógus-továbbképzésre is: évente körülbelül 500 rendezvényt szervez; ezek közül az egyik legjelentősebb esemény a minden évben megrendezett Mozaik Módszertani Nap. Ezenkívül felkarolta jó néhány módszertani folyóirat szerkesztését, kiadását annak érdekében, hogy az önképzést fontosnak tartó pedagógusok számára tanulmányokat jelentessen meg. 1993-tól az iskolák belátásuk szerint választhattak tanulóik számára tankönyveket, munkatankönyveket, munkafüzeteket stb. A Mozaik is igyekezett megfelelni a pedagógusok és a diákok elvárásainak, ezért új kiadványok fejlesztésébe, kiadásába kezdett: útjára indított több - a mai napig közkedvelt - tankönyvcsaládot. ![]() A kiadó 1995-ben Kolozsváron megkereste, majd Szegedre hívta Deák Ferenc grafikusművészt, aki a Mozaik művészeti vezetője lett. " - Sokan meglepőnek tartják, hogy ilyen rövid idő alatt ennyire határozott arcélt és grafikai színvonalat sikerült közösen kialakítanunk a Mozaik Kiadónál. Remélem, az olvasók is úgy találják, hogy a Mozaik-könyvek ízlésesek és első pillantásra felismerhetők." (Hollósi Zsolt beszélgetése Deák Ferenc grafikusművésszel.
A tankönyvek Deák Ferenc közreműködésének köszönhetően művészi színvonalúakká váltak, amit bizonyít, hogy 1996-tól özönlöttek az elismerések: a kiadó néhány év leforgása alatt minden hazai díjat elnyert. A díjak sorához nagyban hozzájárult a könyvtervezői tudatosság. A kiadó pontosan azt a minőséget, képi világot szerette volna viszont látni, amelyet Deák Ferenccel együtt megtervezett, ezért szükségszerűnek látta a könyvnyomtatás felügyeletét. 2001-ben lehetősége nyílt a gyulai Dürer Nyomda megvételére, amelynek teljes gépparkját lecserélte, s Magyarország legkorszerűbb tankönyvgyártó üzemévé fejlesztette.
E mellett jelentős a 2006-ban teljessé vált Természetről tizenéveseknek című sorozat, amelyet a kiadó 10 évig fejlesztett. Magában foglalja az 5. osztályos diákok számára a természetismeretet, a felsőbb évesek számára a biológia-, a földrajz- , a kémia-, és a mai napig piacvezető fizikakönyveket. A kiadó törekvése, hogy a természettudományi tankönyvcsaládokhoz hasonlóan a humán tantárgyakhoz készített kiadványai is elkísérjék a diákokat egészen az érettségiig, tehát lefedjék mind az általános, mind pedig a középiskolai oktatást.
A kiadó igyekszik felkarolni és segíteni a gyermekek nevelésével, oktatásával kapcsolatos kezdeményezéseket, tevékenységeket. Együttműködik a Csizmazia Közhasznú Alapítvánnyal, amely küldetésének tekinti, hogy ápolja a 2000-ben elhunyt szegedi biológus, természetbúvár, múzeumpedagógus, természetrajzíró, Csizmazia György szellemi hagyatékát. A Mozaik Kiadó 2005/2006-ban szerepet vállalt abban, hogy elkészüljön Fekete István - Tüskevár című művének újabb filmes változata, melyet Balogh György rendezett, Tutajos szerepét pedig a Sorstalanság című film főszereplője, Nagy Marcell alakította. A 2009-es év rangos elismeréseket hozott a kiadó számára: az Európai Tankönyvkiadók Szövetsége a negyedik osztályos környezetismeret munkatankönyvet Európa Legjobb Tankönyve Ezüst-díjjal, az ötödik osztályos rajz munkatankönyvet pedig Bronz-díjjal jutalmazta. ![]() A könyvkiadás mellett, illetve azzal összhangban a kiadó folyamatosan fejleszti digitális kiadványait, ezek közül a legjelentősebbek a mozaBook, a mozaWeb és a mozaNapló. Az iskolákkal való hatékony együttműködés érdekében a Mozaik az egész országot behálózó területi szakreferens-szolgálatot tart fenn. |